NASZA SZKOŁA KONTAKT BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ PROJEKTY UE ZŁOTA SZKOŁA 2024 FACEBOOK Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia Fachowcy jutra Platforma współpracy szkół zawodowych, uczniów, pracodawców i Gminy Lublin XII Liceum Ogólnokształcące oraz Branżowa Szkoła Spożywcza I stopnia realizują Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 „Aktywna Tablica”, na mocy umowy zawartej 17 sierpnia 2022 r. pomiędzy Lubelskim Kuratorem Oświaty, działającym w imieniu Wojewody Lubelskiego a Miastem Lublin na prawach powiatu Twoje Dane – Twoja Sprawa

Otyłość - przewlekła choroba cywilizacyjna, a nie defekt estetyczny

Otyłość - przewlekła choroba  cywilizacyjna, a nie defekt estetyczny

Czy można nazwać defektem estetycznym dolegliwość, która może dawać ok 200 powikłań?  Postrzeganie otyłości jako efektu lenistwa, słabego charakteru, nie dbania o siebie to ogromne uproszczenie i zignorowania problemu. Otyłość jest bardzo podstępną chorobą, która nie poddaje się remisji, czyli nie ma samowyleczenia i jest to choroba, która często nawraca. Schorzenie to niesie ze sobą powikłania m.in. z układu sercowo - naczyniowego, hormonalno- rozrodczego, neurologicznego, pokarmowego, odpornościowego, wydalniczego, skórnego, ze strony narządów ruchów, a także zwiększa ryzyko występowania nowotworów.
    W społeczeństwie zauważalny jest brak rzetelnej wiedzy i edukacji, która zatrzymałaby rozwój tej choroby cywilizacyjnej i pozwoliłaby na spojrzenie na otyłość jako na chorobę, którą można leczyć.
    W ramach Światowego Dnia Otyłości klasa 3 dsp wzięła udział w konferencji ,,Otyłość pandemią XXI wieku", zorganizowanej przez Panią prof. Beatę Matyjaszek-Matuszek wraz z pracownikami Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK Nr 4 w Lublinie, Ośrodek Komunikacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie. Konferencja skierowana była do uczniów szkół średnich w celu poszerzenia ich wiedzy i zwiększenia świadomości o problemie.
    W ramach tego wydarzenia uczniowie uczestniczyli w interesujących cyklach  wykładów ,,Otyłość niejedną ma twarz", "Goodby BMI. Zauważmy otyłość", "Wyleczmy otyłość: 5 filarów" oraz warsztatów praktycznych, m.in: żywieniowym, diagnostycznym, fizjoterapeutycznym, psychologicznym, farmakoterapii.
    Podczas prezentacji filmu ,, Słowa, które kaleczą" wysłuchaliśmy historii pacjentek, które jako osoby zmagające się z otyłością opowiedziały o trudnościach, z jakimi musiały się mierzyć, o obraźliwych słowach, które były kierowane w ich kierunku, o słowach, które je kaleczyły. Główne bohaterki zwróciły  uwagę na potrzebę empatycznego spojrzenia na chorobę otyłościową  i odrzucenie stereotypowego patrzenia na "otyłość".
    Bardzo szerokie spojrzenie na chorobę otyłości pozwoliło na zobrazowanie ogółu problemu, zrozumienie jakie konsekwencje może nieść za sobą nieleczenie otyłości.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 

Uczniowie siedzą na widowni i słuchają wykładu
uczniowie siedzą w ławkach i słuchają prowadzącego warsztaty

 

 

 

Przygotował(a) informację: 

    Oferta Edukacyjna ZSChiPS na rok szkolny 2024/2025